Hatvan pályázat nyert leader támogatást „Kunországban”

umftleaderkiskun.jpgKiskunfélegyháza – Kiskunhalas és Kiskunmajsa térsége alkotja a Kiskunok Vidékéért Egyesületet, amely egyben a térség un. leader programját is megvalósítja. Kedden délelőtt a pirtói lovastanyán adták át a nyerteseknek az oklevelet és a „Gartulálunk" bort, aminek eredményeként kicsit több mint egymilliárd forintnyi támogatás jut a térség önkormányzatainak, egyesületeinek és mikro-vállalkozásainak.

Meglepően jól működik az ország leader akciócsoportjaihoz képest a kunoké, aminek, mint megtudtuk az a titka, hogy az egyesület a kiskunfélegyházi innovációs központra delegálta a szervezői munkákat, aminek a szakemberei összefogták a térséget.

Mint Ficsór József Kiskunfélegyháza polgármestere az egyesület elnöke elmondta amint az a számokból is kitűnik a három térség között közel azonos arányban osztották el a forrásokat. Mint elmondta a programról azt kell tudni, hogy az UMFT program által biztosított Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési alapból megvalósuló un: leader, harmadik tengelyes források elosztásáról van szó. Négy jogcímen írtak ki pályázatot - falu és tanyás térség megújítása; vidéki örökség megőrzése; a mikro vállalkozások fejlesztése; a túrizmus tevékenységének az ösztönzése, amely utóbbi pályázható forrásra háromszoros igény mutatkozott.

A négy jogcímre a Kiskunok vidékéről 98 pályázat érkezett. A rendelkezésre álló forrás 1,339 milliárd forint, a pályázati igény összesen 1,868 milliárd volt.

Az MVH 2009 aug. 26-án a négy jogcímből hármat elbírált a turisztikai pályázatokon kívül, ugyanis a három jogcímre összesen 71 pályázat érkezett, amiből 11 nem felelt meg, így 60 pályázónak gratulálhattak a pirtói lovastanyán. A negyedik jogcímen a túrizmus tevékenységének az ösztönzése is döntés született 2009 szeptember 21-én, amit a kiskun egyesület elnöksége rendkívüli ülésén tárgyalt, így a beérkező 27 pályázatból a 10 elutasított pályázat után fennmaradó17 pályázatból lesznek kiválasztva a nyertesek.

Garai István országgyűlési képviselő a maga stílusában kezdte a hozzászólását, így megtudhattuk, hogy szerinte van kevésbé jó pályázat, jó pályázat és nyertes pályázat. A képviselő elismerésre méltónak ítélte a munkacsoport munkáját, akik közül Horváth Tamást, Németh Pétert és Fogl Andrást emelte ki.

Mint elmondta a munkacsoport szakmai munkáját jellemzi, hogy a külterületi lakossággal nem igazán számolt eredetileg a leader pályázat, de hosszas szakmai és politikai „apprehendálást" követően mégiscsak bekerül a rendeletbe, de mint elmondta olyannyira későn, hogy a kiskun munkacsoport miatt újra kellett nyomni a Magyar Közlönynek azt a számát, amiben a leader megjelent. Ha ezt nem tették volna meg, akkor most két gazdaköri pályázat nem is nyerhetett volna.

Szabatosan a tájékoztatót Garai István a választóitól korábban reklamált „Hol a lé?" kérdésekre, egyfajta válasznak érzi, aminek kapcsán két további eseményről is említést tett:

Az egyik, miszerint a különböző operatív programok augusztusi döntései alapján újabb 3,160520336 milliárd forintos pályázati forrás érkezik Bács-Kiskunba annak a 45 nyertes pályázatnak köszönhetően, ami a megyéből került ki. Ebből kettőt emelt ki: a pirtói 40, 679 milliós technológiai fejlesztési Plastic Tranzit Kft-nél (ők voltak az esemény házigazdái) illetve a legnagyobbat a dunavecsei járóbeteg szakrendelő 522, 781490 milliós nyertes projektjét.

Bejelentette továbbá, hogy nagy sikerrel lezárult a fiatal mezőgazdászok pályázati támogatási szakasza, így a lehetséges 51 milló eurós forrásból lehívásra került 43 millió euro kifizetésre került a beérkező 2400 kérelemből 1381 pályázónak, ami azért érdekes, mert ebben Bács-Kiskun nagyon sikeres volt.

Horváth Tamás számos jövőbeli feladatuk mellett elmondta, hogy a most átadott 60 emléklap alapján a felelős hivatal azt vállalta, hogy még ebben a hónapban NVH lezárja a határozatokat.

Horváth Tamás komment

süti beállítások módosítása